آموزش در چه صورت می‌تواند به پرورش منجر شود؟

با توجه به تعریف میرعبدالحسین نقیب‌زاده در ویکی‌پدیا؛ آموزش، سپردن دانستنی‌ها به دیگران است و پرورش، شکوفاندن و به کارآوردن توانایی‌های درونی و استعدادهای طبیعی است. از این رو گاهی آموزش مقدمه پرورش یا پرورش هدف آموزش به حساب می‌آید.

با فرض اینکه پرورش را هدفی برای آموزش در نظر بگیریم، بنظر شما آموزش نقش خود را در جهت رسيدن به هدف متعالی پرورش ايفا می‌كند؟ برای نزدیک شدن به این هدف، چه کارهایی می‌شود کرد؟

جمع‌آوری مسئله در حوزه‌ی "آموزش" -- خرداد ۱۳۹۷
(Elham Morad) #3

سوال بهتر اینکه اصلا هدف آموزش باید پرورش باشه؟ منظور از پرورش چیه؟

(Emad) #4

طبق تعاریفی که از مفاهیم آموزش و پرورش ارائه کردید فکر میکنم اولین نیاز فراهم بودن امکان استفاده از آموزش هاست
برای مثال ما جمع و تفریق رو یادمیگیریم و نیازی به زیرساخت خاصی هم برای استفاده نداریم چون از کاربرد های روزمره و دائم زندگی هستند
ولی دانش آموزان ما در مدرسه انگلیسی میخوانند ، آمار و احتمالات میخوانند ، برق میخوانند ، کامپیوتر میخوانند ، حسابداری و هنر میخوانند ، آمادگی دفاعی و علوم تجربی میخوانند.
ولی آیا این امکان برای یک دانش آموزش فراهم است که دانش کسب شده را به کار بسته و خودرا مهک بزند بدون اینکه زیر ذره بین نمره و معلم باشد؟

پیش از آموزش دانش آموز باید به نحوی متوجه اهداف و کاربرد های درس مطرح شده بشود
برای مثال من که در دبیرستان ریاضی خواندم و در دانشگاه برق و در کار زمینه بازاریابی و تبلیغات دارم نه استفاده ای از انتگرال و دیفرانسیل در زندگی دارم و نه از تحلیل مدارات منطقی یا الکترومغناطیس

از روز اول هم که با 100 صفحه جزوه تلاش میکردند تا به من انتگرال گرفتن را یاد بدهند نمیدانستم چه کاربردی دارد . اصلا نمیدانستم عددی که بدست می آید دقیقا چیست !!! فقط حساب میکردیم
ریاضی را از تاریخ دقیقتر حفظ میکردیم :smile:

همینطور بسیاری دروس دیگر
من نمیدانم چرا چند سال نقاشی و خط با قلم کارکردم
امروز نه نقاشی میکنم نه خط خوبی دارم
نمیدانم چرا جغرافیا خواندم
نمیدانم چرا عربی خواندم
اصلا آیا نیازی بود من این علوم را داشته باشم؟

چرا یک دانش آموز برق نمره پایانی خودرا از تامین برق منزل بدون اتکا بر شبکه برق کشور کسب نمیکند؟
یک دانش آموز علوم تجربی چرا از ارائه یک تحقیق میدانی و بررسی مجموعه ای از گونه های جانوری یا بیماران یا تغییرات زیست محیطی نمره قبولی بدست نمی آورد؟
چرا یک دانش آموز حسابداری موظف نمیشود هزینه های یکسال خانواده را حساب رسی کرده و راهکار هایی برای صرفه جویی و سرمایه گذاری ارائه کند؟

همین میشود که وقتی در رده های بالای درسی نیز میخواهیم مقاله ای ارائه کنیم آنرا کاری بیهوده تلقی میکنم و در کمال بی شعوری بجای انجام تحقیقات به خرید مقاله رویی میاوریم
خرید مقاله !!! خنده دار نیست؟
این دقیقا نشانه عدم حصول نتیجه پرورش از آموزش انجام شده است
آیا ما یک رباضیدان پرورش داده ایم؟
آیا یک پزشک پرورش داده ایم؟
آیا یک مهندس برق پرورش داده ایم؟
در اکثر اوقات خیر
در مواقع معدودی نیز که این آموزش باعث پرورش شده بیشتر پیشرفت حاصل شده از طریق خود دانش آموز یا خانواده صورت گرفته

پیشنهاد میکنم در ادامه بررسی شود :
چرا مقاله دادن این قدر برای ارشد و دکترا مهم شده؟