بهترین کتاب برای شروع کتابخوانی چیه؟

مطالعه
نوآ۰۰۶

#1

خیلی وقتا شده که تصمیم گرفتم کتابخوان حرفه ای بشم ولی نمیدونستم که چه کتابی بخونم. برای همین میرفتم سراغ کتاب هایی که نخونده بودم و یک کتاب انتخاب میکردم و شروع میکردم به خوندن اون.

اما خیلی اوقات از خوندن اون کتاب لذت نمی بردم و همش به خودم میگفتم که من که از این کتاب لذت نمیبرم، چرا خوندن این کتاب رو ادامه بدم؟

و همین جمله باعث می شد که کتاب رو بذارم کنار.

و حالا خودم رو جای یک نفر میذارم که تازه میخواد کلا کتابخوانی رو شروع کنه، اگه این شخص یک کتاب رو شروع کنه به خوندن و از اون لذت نبره، دیگه کتاب نمیخونه.

یکی از دوستام که زیاد اهل مطالعه نبود، برای شروع تصمیم به خوندن کتاب خشم و هیاهو گرفت و به گفته ی خودش: هیچ وقت این کتاب رو نخونید

اما اگر همین دوست من برای شروع کتابخوانی یک کتاب بهتر انتخاب کرده بود و کتاب خشم و هیاهو کتاب پنجم او بود، احتمالا به من میگفت که حتما این کتاب رو بخون چونکه خیلی کتاب قشنگیه.

خیلی از ما انگیزه ی اینکه کتابخوان بشیم رو داریم و خیلی از جمله های شبکه های اجتماعی و خیلی از برنامه های تلویزیون (و همینطور نمایشگاه کتاب) این انگیزه رو توی مردم ما ایجاد میکنند اما مردم ما همیشه به دوتا مشکل برمیخورن:

  1. این انگیزه زود از بین میره (احتمالا مرحله ی تبدیل یک تصمیم آنی مردم به عادت اون ها مشکل داره).

  2. کتابی که برای شروع انتخاب میکنند خوب نیست و نمیتونه اون روح اون هارو تسکین بده و به کتابخوانی مشتاق کنه.

برای مشکل اول مسابقات کتابخوانی زیادی برگزار میشه که با اینکه بازدهی کمی داره (برای افرادی مناسبه که به کتابخوانی علاقه دارن نه افرادی که کتابخوان نیستند)، ولی خب بالاخره یه تلاش هست.

اما برای مشکل دوم تصمیم خاصی گرفته نشده و جایی نیست که به افراد تازه کار کتاب خوب معرفی کنه تا این حس رو توی اون ها نگه داره.

حالا از شما میخوام که به افراد تازه کار یک راه نشون بدید تا بتونن از کتابی که انتخاب میکنن لذت ببرن و با شوق اون رو به انتها برسونن.

و یا اگر این کتاب خاصی در نظر دارید معرفی کنید تا تازه کار ها هم بتونن خوره کتاب بشن.

شروع کتاب خوانی و علاقه به کتاب


از نظر شما کتاب چیه و هدف اصلی وجود داشتنش چیه؟
#3

حمایت شده توسط طاقچه

دوباره بیدارشدن در زمان مناسب

امتیاز کتاب در گودریدز: ۳.۱

شیطان فریاد زد:«سجده نمی کنم!» او کار وحشتناکی نکرد فقط نمی‌خواست سجده کند. اگر سجده کرده بود او هم یکی دیگر از انبوه فرشتگان می‌بود، بدون هیچ تفاوتی. حتی دین‌داران هم نام او را به سختی به یاد می‌آوردند. من انجیل را خوانده‌ام. هیچ‌وقت این همه حرف از آسمان را نفهمیدم. آسمان در روز اول یا دوم آفرینش آب‌ها را از هم جدا می‌کند. حالا آسمان را داریم و در کنار آن آب‌ها و در کنار آب‌ها احتمالاً باز هم آسمان را خواهیم داشت. البته خیلی هم مطمئن نیستم … .

همین الان کتاب رو از طاقچه بخر


#4

بهترین کار این که ژانر مورد علاقتون رو پیدا کنید! بدون ترس و بدون بدبینی برید سراغ کتابای مختلف و ترجیحا سعی کنید کامل بخونیدش، لازم نیست از آثار خیلی شاهکار شروع کنید. میتونید از نویسنده های ایران معاصر شروع کنید. اگر از ژانر کتابی خوشتون نیومد؛ بعدتر که کتابخون‌تر شدید بهش مراجعه کنید!

پیشنهادهای من برای کتاب

میزبان، بلندی های بادگیر، شیاطین و فرشتگان، سمفونی مردگان، سال بلوا، سووشون، من او، شگفت زده، آفتاب در حجاب، قصه های امیرعلی و … .

پ.ن: البته سلیقه ها باهم فرق داره. بعضا من خودم عاشق یه کتاب بودم، اما بعدتر بیخیالش شدم و دیگه دوسش نداشتم!


#5

بهترین کتاب برای شروع کتابخوانی چیه؟

به نظر من این سوال غلطه چون با توجه به اینکه هرکس به یه موضوعاتی علاقه داره پس هیچ کتابی نمیشه معرفی کرد که همه ازش خوششون بیاد و با خوندنش کتابخون بشن.
بهتر بود سوال اینطوری مطرح میشد که دوستان ساده ترین کتابها در موضوعات مختلف (فلسفه، علم، رمان، هنر، روانشناسی، تاریخ و …) رو معرفی کنن که هرکس با توجه به علایقش کتابخونی رو از اونجا شروع کنه.


#6

موضوع خیلی خوبیه. پیشنهاد میکنم دوستان به جای بحث لیست مورد علاقه شون رو مطرح کنن تا به مرور به لیستی از کتاب‌های مناسب برای قشرهای متنوع افراد تهیه شه.

لیست کوتاه خوم برای کتاب های داستانی

۱- کیمیاگر: یه داستان فانتزی پر از جملات تاثیرگذاره. شنیدم از داستانی از مثنوی معنوی اقتباس شده. این داستان رو که بخونین به ارزش مسیر پی میبرین.
۲- پرواز شبانه: که به صورت تصادفی وقتی دنبال شازده کوچولو بودم پیداش کردم و خوندم. مقدمه‌ش رو بخونین تا ته داستان این کتاب کوتاه رو زمین نمیذارین.
۳- و در نهایت اسکار و خانم صورتی اریک امانوئل اشمیت که بعضی بحث‌های فلسفی رو در قالب یه داستان از روزهای آخر زندگی یه کودک سرطانی مطرح کرده.


#7

اولین کتاب غیر دررسی که خوندم رمان دالان بهشت بود.اونقدر جذاب بود که عاشق رمان شدم …به کتابفروشی میرفتم و رمان امانت میگرفتم .اونجا با بخش روانشناسی آشنا شدم و نگاهی بهشون انداختم و به کتب روانشناسی علاقه مند شدم …
این آغاز کتابخوانی من بود.بنظرم باید به گروه سنی افراد توجه کنیم و کتابی متناسب با روحیات و علایق شون انتخاب کنیم


#8

یه موضوع در این زمینه دیدم که حیفم میاد به اشتراک نذارم:

من فقط قسمت کوتاهی از انتها و جمع‌بندی مطلب رو مطرح میکنم و پیشنهاد میکنم اصل مطلب رو که راجع به مقایسه فرایند معتاد شدن یه فرد به سیگار و قهوه با اعتیاد به کتاب هست، خودتون مطالعه کنید:

«آخرین نکته، با طعم‌های خوب شروع کنید. چه کسی است که یک سیگار به شدت بی‌کیفیت بکشد، یک قهوه به شدت بد طعم بخورد و باز هم به آن کار ادامه دهد؟ حداقل کاری که باید بکنید این است که با «کیفیت‌دار»ها شروع کنید. در کتاب‌های اول، با وسواس کتاب انتخاب کنید. کتاب‌های اول باید

  • روان باشند،
  • کتاب باشند،
  • نسبتا کوتاه باشند،
  • سبک و کم عمق باشند،
  • حاشیه کمی داشته باشند (حرف و حدیث کم داشته باشند یا خیلی زیاد داشته باشند!)،
  • کیفیت چاپ، ترجمه، فونت و کاغذ در حداکثر مقدار ممکن باشند.

در کتاب‌خوان شدن یا کتاب‌خوان کردن، اصلا عجله نکنید. آرام آرام، در زمان‌های مناسب به این کار بپردازید.»