پادپُرسی‌ها کتاب خوب اخیرا چی خوندن؟


(لاله ملا) #1

مدتی از راهکار نوآورانه‌ی جمع پادپُرسی‌ها برای پیشنهاد کتاب برای مطالعه می‌گذره و بعضی دوستان شروع کردن به معرفی کتاب های خوب در شناسنامه‌ی پادپُرسی‌شون. این طوری وقتی سوال برات پیش میاد که «چه کتابی بخونم؟»، تنها کاری که باید بکنی اینه که به شناسنامه‌ی پادپُرسی‌هایی مراجعه کنی که از سبک فکری شون خوشت میاد! :gift: .

دنبال کتاب خوب می‌گشتم، و برای این کار به کتاب پیشنهادی از سه تا از پادپُرسی‌ها سر زدم. توضیحاتی که برای این کتاب‌ها در وب پیدا کردم رو براتون میذارم، به معرفی بهتر این کتاب ها کمک میکنه.

معرفی کتابهایی که ارزش خواندن دارند

 1. کتاب «۱۹۸۴» از جورج اورول،

توصیف شرایط جورج اورول در هنگام نوشتن کتاب به زبان گاردین و ترجمه‌ی یک پزشک، انگیزه‌های اولیه‌ی خوبی برای شروع مطالعه‌ی این کتاب میده دستتون:

بسیار از ما، تصوری از مصائب و دشواری‌های که یک نویسنده برای نوشتن و مهیا کردن یک رمان بر خود هموار می‌کند، نداریم، اما مطالعه این پست می‌تواند دورنمایی از تلاش‌های نویسندگان آثار ادبی برای انتشار افکارشان بدهد:

در سال ۱۹۴۶، سردبیر نشریه آبزرور Observer، «دیوید آستور»، یک خانه روستایی را در محل دورافتاده‌ای در اسکاتلند به «جورج اورول» قرض داد، تا او در آن کتاب مشهورش یعنی ۱۹۸۴ را بنویسد. این کتاب یکی از مشهورترین کتاب‌های قرن بیستم شد، اما اورول چگونه و در چه شرایطی این شاهکار را نوشت؟

قسمت‌هایی از این کتاب خوب، با امتیاز ۴.۲ از بین ۲ میلیون رای در گودریدز:

 • در مقابل درد هیچکس نمی تواند قهرمان بماند. هیچکس.

 • قدرت وسیله نیست بلکه هدف است. انسان یک دیکتاتوری ایجاد نمی کند که انقلاب را حفظ کند بلکه انقلاب برپا می کند که دیکتاتوری را به وجود بیاورد.

 • وقتی هیچ نوع اثر خارجی که بتوان برای به یاد آوردن گذشته ها به آن رجوع کرد وجود نداشته باشد حتی مهمترین وقایع زندگی نیز از خاطر انسان می رود.

:open_book: لینک دانلود کتاب ۱۹۸۴ از سایت فیدیبو.

 1. کتاب «در باب حکمت زندگی» از آرتور شوپنهاور،

درباره‌ی شوپنهاور و همین طور کتاب می‌تونید در کافه بوک بیشتر بخونید:

شوپنهاور فلسفه‌اش تاثیر گرفته از کسانی چون کانت، گوته ، افلاطون و … بود. خودش و اندیشه‌هایش تاثیر زیادی بر قلم فیلسوفان و نویسندگانی مثل البرت انیشتین، زیگموند فروید، فریدیش نیچه، مارسل پروست، ژان پل سارتر، لئو تولستوی و دیگر نویسندگان بزرگ گذاشته است. از این رو معتقد هستم اگر ما دنبال کننده قلم این نویسندگان بزرگ هستیم، بهتر است بدانیم اثارشان از چه اندیشه‌ای سرچشمه گرفته است. چرا که فلسفه شوپنهاور، منشا فلسفه مدرن شناخته شده است. و ندانستنِ اندیشه‌هایش، شاید کم لطفی در حق او باشد.

قسمت‌هایی از کتاب با امتیاز ۴.۲ از هشت هزار رای در گودریدز:

 • همان‌طور که هرکس در محدوده‌ی پوست خود قرار دارد، از حیطه‌ی شعور خود نیز نمی‌تواند بیرون رود و درست در همین محدوده زندگی می‌کند: ازاین‌رو نمی‌توان از بیرون چندان کمکی به دیگری کرد.

 • آدمی هرچه در درون خود بیشتر مایه داشته باشد، از بیرون کم‌تر طلب می‌کند و دیگران هم کم‌تر می‌توانند چیزی به او عرضه کنند. از این رو، بالا بودن شعور به دوری از اجتماع منجر می‌گردد.

 • «هیچ لذّتی جز آموختن اعتبار ندارد.»

:open_book: لینک دانلود کتاب در باب حکمت زندگی از سایت فیدیبو.

 1. کتاب «ایران، جامعه‌ی کوتاه مدت» از محمدعلی همایون کاتوزیان،

روزنامه اعتماد،‌ اطلاعات اولیه مناسبی راجع به همایون کاتوزیان و مقالات این کتاب در اختیار قرار داده:

شايد بسيار كم باشند كسانی چون همايون كاتوزيان كه در تحليل جامعه ايرانی دارای نظريه هستند. در حقيقت بيشتر كسانی كه به تحليل جامعه ايرانی می پردازند يا تماما نظريه های غربی را درباره ايران به كار می برند يا فاقد يك نظريه اند؛ در شكل اول سخنانی دور از واقعيت های اجتماعی و در شكل دوم گفتارهایی پراكنده حاصل كار خواهد بود.

البته ديدگاه همایون کاتوزیان تماما ايرانی نیست، بلكه كاملا مشخص است كه منظرگاهی را كه برای تحليل جامعه ايران انتخاب كرده است از مقايسه ساختارهای اقتصادی و اجتماعی ايران و انگلستان به دست آورده است. با اين حال به نظر می رسد كه تفسير او از جامعه ايران به عنوان «جامعه كلنگی» دستی بر آتش واقعيت دارد.

امتیاز این کتاب در گودریدز ۳.۸ از ۲۰۵ رای هست. بخش‌هایی از مقالات این کتاب:

 • ایران برخلاف جامعه‌ی درازمدت اروپا جامعه‌ای کوتاه‌مدت بوده است. در این جامعه تغییرات ــ حتی تغییرات مهم و بنیادین‌ ــ اغلب عمری کوتاه داشته است. این بی‌تردید نتیجه‌ی فقدان یک چهارچوب استوار و خدشه‌ناپذیر قانونی است که می‌توانست تداومی درازمدت را تضمین کند.

 • … بدین‌سان در این جامعه تحرک اجتماعی بسیار بود تا حدی که در تاریخ قرون‌وسطی و تاریخ جدید اروپا اصولاً قابل‌تصور نبود. حتی جایگاه شاه هم در این میان مستثنا نبود، زیرا مشروعیت و حق جانشینی کم‌وبیش همواره در معرض چالش‌هایی جدی و حتی شورش قرار داشت.

:open_book: :musical_note: لینک دانلود کتاب صوتی ایران، جامعه‌ی کوتاه مدت از سایت نوار .


پ.ن. ترتیب کتاب‌ها رو به ترتیب امتیازشون از گودریدز گذاشتم.

:bomb: از شما هم دعوت می‌کنم در صفحه‌ی شخصی‌تون اسم آخرین کتاب باحالی که خوندین رو درج کنین تا هم معرفِ علایقتون به جمع باشه و هم به مطالعه‌ی بیشترِ اون کتاب‌ کمک کنه.

دنباله‌ی موضوع معرفی کتاب های مفید برای مطالعه


کتابهای تالیفی :چه کتابی از نویسنده های ایرانی خوندین؟
(Pourya) #2

قطعا از کتاب انسان خردمند میتونم اسم ببرم از یووال نواه هراری البته من انگلیسیش رو خوندم. امیدوارم ترجمه فارسیش هم خوب باشه. تعریف کتاب سقلمه (nudge) رو هم شنیدم.

یک کتاب دیگه که بنظرم خوب بود Zero to One در حوزه کارآفرینی و تکنولوژی های آینده بود از پیتر تیل.


رای‌گیری برای انتخاب تجربه‌ها و مشارکت‌کننده برتر دانشگاهی
(سعید) #3

انسان خردمند محشره واقعن
خیلی خوش خوانه، سوالات علمی رو دنبال میکنه، حقایق علمی رو بیان میکنه اما همچنان برای خواننده غیر علمی هم خوش خوان هست
منم همین رو توصیه میکنم

در باب حکمت زندگی شوپنهاور کتاب سختی نیست، سخت ترجمه شده بعضی جاها، اما کتاب خیلی سختی نیست، شاید برای خیلی ها دلچسب هم نباشه، من خونده بودم بدم نیومده بود اما کلن فلسفه شوپنهاور یه کم تلخه (از اون بابت میگم که اعتقادی به خوشی نداره و همیشه بر پایه رفع شر حرف میزنه ) برای همین حدس میزنم برای خیلیا دلچسب نباشه


(Parsa) #4

کتبی که اخیرا خوندم و دارم میخونم و پیشنهاد میکنم:

image

 1. کتاب «بازی در نقش خدا» به قلم تد پیترز و ترجمه عبدالرضا سالاربهزادی که به مبحث جبرگرایی ژنتیک می پردازد

پشت جلد: سخن‌گفتن از «تقدیرگرایی ژنتیک» یا گفتن این‌که «همه چیز در ژن‌هاست» فرض و تصورکردن این امر است که تأثیرات ژنتیکی تغییرناپذیرند؛ که سرنوشت اجتناب‌ناپذیر ما این است که طبق همان برنامه‌ای عمل کنیم که دی. ان. ای ما برنامه‌ریزی کرده است.
نتیجه‌ی روان‌شناختی جبرگرایی ژنتیک واضح است: آن‌چه تصور می‌کنیم آزادی و اختیار شخصی است، صرفاً توهم است.
نتیجه‌ی اخلاقی جبرگرایی ژنتیک نیز واضح است: ما مسئول آن چیزی نیستیم که انجام می‌دهیم؛ ژن‌های‌مان مسئول‌اند. ما معصومیت طبیعی را در شکلی جدید داریم:
ژن‌هایم را سرزنش کن، نه مرا!

image
2.مجموعه کتب سه گانه «تاریخ جهان» اثر جواهر لعل نهرو و ترجمه محمود تفضلی
درباره کتاب:
محور اصلی این کتاب سرزمین هند است. یعنی در کتاب «نگاهی به تاریخ جهان»، نگاه کننده در هند نشسته است. ابتدا به تاریخ دور می نگرد و در بستر زمان جلو می آید تا به تاریخ معاصر خود می رسد. روایت و تحلیل تاریخ از این نوع که نهرو انجام داده است توجه ویژه ای به جغرافیای رخدادهای هم دارد. بنابراین آسیا و تقابل تاریخی شرق و غرب دیگر محور اصلی کتاب است. از دیگر ارزش های کتاب باید به توالی و ارتباط رخدادهای جهان با یکدیگر نام برد. رویکرد تاریخی اثر درس گرفتن از تاریخ است و در این بین نویسنده هرگز ادای بی طرفی و خنثی منشی ندارد. او یک هندی اصیل است که در نقل تاریخ کشورش و جهان به استعمار و استبداد از همان ابتدا حساسیت ویژه ای نشان می دهد. می توان گفت «نگاهی به تاریخ جهان» یکی از واقعی ترین تاریخ هایی است که نوشته شده است. تاریخی به زبان مردمی که عادت کرده بودند حتی تاریخ شان را هم غربی ها بنویسند.

سه ویژگی اصلی کتاب عبارتند از اینکه اولا تاریخی بومی است. دوم اینکه تحلیلی و توضیحی است و سوم آنکه به زبان ساده و برای جوانان و نوجوانان نوشته شده است. گو اینکه هیچ کتاب بدون اشکال در برداشت و نوشتار نیست اما تمام آنچه ذکر شد از این کتاب یک پیشنهاد خوب برای مطالعه تاریخ ساخته است.
image

3.کتاب «نبرد من» به قلم آدولف هیتلر و ترجمه فرشته اکبرپور
بخشی از کتاب: وقتی یک مرد سیاسی توانست جای خود را در بین اجتماع باز کند، پیشرفت نقشه‌ها یعنی بهره‎برداری از حقایق برای او آسان صورت می‌گیرد. مردان بزرگ جهان از روی افکار بزرگ و بی‌سابقه خود بزرگ می‌شوند، زیرا یک مشت حقایق را در اختیار مردم می‌گذارند…

image
4. کتاب زیبای «تاریخچه زمان» و «کتاب جهان در پوسته گردو» اثر استیون هاوکینگ ترجمه محمد رضا محبوب
خیلی ساده بگم که در این دو کتاب به بهترین شکل با تاریخ جهان هستی آشنا میشید.

کتب تاریخچه تقریبا همه چیز و رمز ژنتیک و انسان خردمند رو هم خیلی پیشنهادمی کنم.

پ.ن: ترتیب کتاب ها بر اساس زمان خوندن هستش(اولی رو هنوز تموم نکردم و همینطور جهان در پوست گردو)

ببخشید بابت متن زیاد :sweat_smile:


رای‌گیری برای انتخاب تجربه‌ها و مشارکت‌کننده برتر دانشگاهی
چطور محتوایی بنویسیم که زودتر شانس بالا اومدن در گوگل پیدا کند؟
(لاله ملا) #5

ممنون بابت معرفی این کتاب های خوب و متنوع :heart_eyes:

راستی متن زیاد در این پاسخ به نظر من که عالیه و باعث میشه منِ خواننده بهتر و بیشتر با پیشنهادهای شما آشنا شم و راحت‌تر تصمیم بگیرم. در واقع خوبه به این که این قدر برای منِ مخاطب احترام قائل بودید افتخار کنین و جایی برای عذرخواهی نیست :wink:

پ.ن. نوشته‌ت جذاب هست، من با اجازه ت سر فرصت دستی به محتوای مطرح شده میکشم که از لحاظ پاراگراف‌بندی و زیبایی بصری جذاب‌تر هم بشه.


(Fatemeh) #6

رمان پروژه رزى یک رمانِ داستان محورِ عاشقانه با پس زمینه ى علمى و طنز ست.

قهرمان دوست داشتنى رمان پروفسور دان تیلمن، یک استاد دانشگاه رشته ى ژنتیک است، دان تیلمن مردى نابغه و هوشمند است که براى هر مسئله اى در زندگى اش یک پروژه تعریف مى کند.

دان تیلمن ذهنى تحلیلگر دارد که همه مسائل را بصورت منطقى پردازش میکند و بسیار معقول با همه چیز برخورد میکند، برنامه دقیق ساعتى دارد و در همه چیز دقیق و منضبط است. اما در رفتار و ارتباطات اجتماعى دچار مشکل است و به اصطلاح خودش همیشه یک گاف یا سوتى معاشرتى مى دهد همین باعث شده تعداد دوستانش به انگشتان دست هم نرسند.
دان تیلمن براى حل مشکل پیدا کردن یک شریک مناسب زندگى پروژه اى به اسم پروژه همسریابى تعریف مى کند که در آن فرمى گزینشى طراحى میکند که بتواند با آن فرد مناسب با زندگى اش را انتخاب کند که اتفاقى این پروژه من باب آشنایى اش با دخترى به نام رزى مى شود که اصلا هیچکدام از شرایط مطلوب براى شریک زندگى شدن دان تیلمن را ندارد. این آشنایى، شروع پروژه هاى دیگر دان تیلمن مى شود که آشنایى اش را با رزى بیشتر و بیشتر مى کند تا نهایتا پروژه اش به پروژه رزى خاتمه مى یابد.


افراد با چه خصوصیات و ویژگی هایی همسران بهتری هستند؟