جامعه ما از زنان سیگاری چه تصوری دارد؟

شما بگو جامعه ما در مورد چه چیزی تصور درستی داره؟ من میگم خورشت سبزی.
من یه زمانی(10 سال پیش) هدفون تو گوشم میذاشتم تو محله برام دردسر میشد.
اینا چیز جدیدی نیست ، کلی از این گرفتاری ها برای خانوم های ما هست اونم باقیمانده فرهنگ های گذشته است که یکیش چند زنی بودن جامعه بوده. تازه همین الان هم هست ، وقتی به خانومی به دید کالا نگاه میشه خب شما چه انتظاری داری ، اگر روی کالا خش بیوفته دیگه اینا نمی خوانش.

ولی در مورد اینکه سیگار کشیدن یه کار نورمال و عادیه نه ، چون همه می کنند دلیل بر عادی بودن نیست.
زن و مرد باید از خودشون این سوال بپرسند که چرا داری به بدن خودت ضرر وارد می کنی؟ به من می تونند بگند به تو ربطی نداره ولی به خودشون که نمی تونند بگند.
انسان قابلیت این و داره که خودش و اذیت کنه و یا به خودش آسیب برسونه برای همین عبارتی داریم به اسم خود کشی یعنی یک خودی وجود داره که ما می کشیم، یعنی ما قاتل خود هستیم اینجا دو تا بخش هست نه یک بخش.

5 پسندیده

بله و هستند معدود سیگاریهایی که آدمهای خوبی هم هستن ولی دور و بر من هر آدم سیگاری قطعا یا از یه چیزی رنج میبره و یا آدم عصبی ( و نه لزوما عصبانی ) هست و یا به مواد مخدر دیگه اعتیاد داره
با احتساب همه اینها بازم به نظرم میشه از سیگار به عنوان یه آرامبخش ( و نه وسیله ای برای خاص بودن ) صرف نظر کرد چون صرفا یه مسکنه و صورت مسئله پاک میشه
و درد و مسئله بررسی نشده باقی میمونه
البته که کارهای بهتر و کم ضررتری هم هست که همه میدونیم موقتا جواب میده
دقیقا مثل آرامش واقعی و آرام بودن ساختگی با تکنیک های مختلفه

4 پسندیده

به نظرم این یک مثال از تمام مسائلی است که به تفاوت‌ها و تبعیض‌های تحمیلی دست ساخته بشر (و نه طبیعی) بین زنان و مردان در طول تاریخ بر می‌گرده. مردان به دلیل سیطره دیرینه در بعضی امور پیشتاز بودن و هستن، و به دلیل عقب بودن زنان، آن امور، حتی در تصور زنان مردانه تلقی می‌شده، با رشد و نفوذ آگاهی که ممکنه زمان بسیار طولانی ببره، مردانه بودن امور منتفی میشه.

3 پسندیده

به نظر من سیگار چیزی نیست که باعث افتخار زن یا مرد باشد، پس هر تصوری امکان پذیر است که افراد داشته باشند، چون سیگار یک چیز مضر است و کشیدن آن به صحت ضرر دارد، و کسی که به صحت توجهی ندارد در یکی از مهم ترین مسئولیت های در قبال جامعه صحتمند کوتاهی میکند.

6 پسندیده

سیگار خوب نیست، و این چیز نیست که کسی انکارش کنه، با این حال این دلیل خوبی برای دید منفی جامعه به زنان سیگاری به حساب نمیاد، چون سیگار فقط برای خانم‌ها بد نیست، برای آقایان هم بده اما چنین نگاهی به آقایان سیگاری وجود ندارد.
شاید بشه علت این مسأله رو در نگاهمون به سیگار جستجو کنیم، سیگار در نگاه ما ضمخته و این با لطافت زنانه سازگار نیست.
سیگار ضمخته و به خاطر این هست که ما افراد سیگاری رو افرادی رنجیده به حساب میاریم، هرچند واقعاً رنج‌دیده نباشن.
مردم ما زنان سیگاری رو زنانی می‌دونن که از هویت خودشون جدا شدن، و این شاید همون دلیلی باشه که نسبت به اونا دید مناسبی ندارن.

2 پسندیده

قلیان ضمخت‌تر و زیان‌بارتر از سیگار است اما زنان روستایی بدون نیاز به تابوشکنی از آن استفاده می‌کنند. به نظر من دلیل‌اش این است که قلیان در فرهنگ ما قدمت بیشتری از سیگار دارد.

زیبایی و زشتی با گذر زمان در حال تغییر هستند. چیزی که امروز زشت به نظر می‌رسد ممکن است در آینده چه بسا زیبا به نظر برسد و برعکس.

2 پسندیده

شاید منظورم از ضمخت رو خوب منتقل نکردم، ضمختی سیگار یعنی این‌که سیگار در شبکه‌ای از مفاهیم احاطه شده که هیچ کدوم از اون مفاهیم با تصور جامعه ما از زن سازگار نیست، درد(خیلیا برای تسکین از سیگار استفاده می‌کنن)، پیری(پیشترها سیگار مختص به طبقه کهن‌سال جامعه بود)، خستگی و… از این مفاهیم هستند. قلیان هرقدر زیانبار اما عنصر تفریح درش پررنگ‌تر از سیگاره و همین موجب این می‌شه قلیان کشیدن، حتی در جوامع شهری، نگاه منفی کم‌تری رو برای خانم‌ها به دنبال داشته باشه.

3 پسندیده

در خیلی جاها در ایران برداشت اجتماع نسبت به زنی که سیگار میکشه این است که آن خانم سیگاری دچار فساد است و زندگی سالمی ندارد و ربطی به محجبه بودن یا نبودن او ندارد؛ البته در نسل جدید این دیدگاه ها در حال تغییر است.
اما به نظر من فرقی بین مرد و زن سیگاری ندارد و هر کسی بنا به دلایلی مصرف سیگار را انتخاب می کند و آزاد است برای زندگی خودش تصمیم بگیرد.

4 پسندیده

منم با زنان سیگاری زیادی برخورد داشتم، هیچ تصوری خاصی درباره شون نداشتم :thinking: شاید بیشتر به دید علاقه و انتخاب بهشون نگاه کردم. چون معمولا آدم‌های کنشگری بودن … :thinking:

4 پسندیده

جامعه فعلی نسبت به زنان سیگاری دافعه داره و اون هم می تونه به چند علت باشه که دو علت به نظر شخص من مهم تره ؛1-تعداد زنان سیگاری (به هر دلیل بسیار کمتر از مردان هست)
2-نگرش جامعه به زن سنتی گونه و شکننده س و راه رو برای قضاوت باز می ذاره
این نگاه به آنچه که هست بود.
ولی با آرمان شهر من تفاوت داره البته این دلیل نمیشه که سیگار رو بد ندونم ولی نگاه جنسیتی رو باید جدا کنیم.

4 پسندیده

اتفاقا این بحث در یکی از وبلاگ‌های سایت ویرگول شده بود. به نظر من، فرقی نمی‌کنه. فرد سیگاری چه مرد و چه زن درگیر یک فاجعه خودساخته ای که هم خودش و هم اطرافیانش آزار میده و نیاز به کمک داره. هر چند آگانه کمک‌های دیگران را پس میزنه تا بتونه از مشکلاتش پشت آرامش کاذبی که سیگار بهش میده، پنهان بشه.

3 پسندیده

سیگار یکی از معضلاتی است که باعث تخریب اعضاء بدن و جامعه میشه
چون فرد سیگاری هم کنترل رفتار مناسبی نداره و هم زود عصبانی میشه و هم کارایی
نداره . فرد سیگاری نمیتونه برای جامعه جنبه مثبت در نگاه زندگی داشته باشه
همچنین است که نگاه دیگر ادما بخصوص به رفتار غیر منطقی که زنان در جامعه سیگار
میکشند معنای خوبی پیدا نمیکنه .
میتونیم این مسئله رو در دیدگاه کودکان داشته باشیم .
اگر کودکمون را در حال سیگار کشیدن یا به سیگار دست زدن ببینیم چه واکنشی از
خودمون نشان میدهیم ایا رو دست اون کودک میزنیم . ایا سیلی بصورتش میزنیم یا
فقط اخم و دعواش میکنیم . طبعا همین الان بخودتون میگید برای چی باید دعواش
کنم بچه ست دیگه نفهمیده ولی فی واقع این نیست . باید دید در اون لحظه که
مشاهده میکنی عکس العمل مون چیه .
خاک گلدان یا باغچه تمیزه هیچ میکروبی نداره اما وقتی بچه دست توی خاک میبره
بلند فریاد میزنیم دست نزن اون خاک کثیفه در حالیکه فقط خاک و هیچ کثیفی یا
میکروبی نداره چون توی حیاط خونه خودمونه جز اب دادن بان و کود چیز دیگری نداره
سیگار هم همانند بقیه اشیاء و اجزا است .
اگه خوبه چرا تشویق نمیکنند همه استعمال کنند . اگه بد است چرا از ان جلوگیری نمیشه
در ظاهر فقط یک وسیله دخانی دود زاست . اما چرا نگاهها بطرف این معضل شده و چرا
بد. سیگار فقط یک ماده دخانی دودزا نیست . بلکه یک ماده شیمیایی و ترکیبی قندی و
نیکوتین است که همراه با دود وارد بدن میشه و در ادامه دچار سرطان و حمله قلبی
میشود . من به کسانیکه سیگاری هستند کتاب بهترین روش ترک سیگار نوشته قاسم سعادت
را پیشنهاد میکنم .

2 پسندیده

من با چیزهایی که نوشتید موافق نیستم. تجربه زیادی از زندگی با افراد سیگاری داشتم و تقریبا هیچ کدام از چیزهایی که گفتید درست نیستند:

• اول این که فرد سیگاری، آگاهانه سیگاری شده است بنابراین نیازی به کمک ما ندارد.
  • افراد سیگاری که از نزدیک می‌شناسم اتفاقا انسان‌های مفیدی برای جامعه‌شان بوده‌اند.
  • سیگار هیچ لطمه‌ای به جامعه نمی‌زند (اگر در اماکن عمومی ممنوع باشد).
  • در طول روز ما کارهای فاجعه‌بارتری می‌کنیم که آسیب‌شان برای جامعه وحشتناک است. استفاده از خودروی تک سرنشین، انفعال در برابر رویدادهای اجتماعی، فرهنگ بد رانندگی، غرب‌زدگی و … .

بنابراین به قول خیام:

گر می نخوری طعنه مزن مستان را / بنیاد مکن تو حیله و دستان را
تو غره بدان مشو که می می‌نخوری / صد لقمه خوری که می غلام‌ست آنرا

4 پسندیده

من در خصوص سیگار کشیدن خانمها گفتم .
وگرنه در کل سیگار به تنهایی خودش معضل اجتماعی است .
ما قراره تشویق کنیم . یا اصلاح . یا تنبیه

1 پسندیده

متأسفانه جامعه ما درگیر بسیاری از معضلات اجتماعی هست که بعضیها درگیرش
هستند. و بعضیها هم میتوانند کنترل کنند.
و از این معضلات بیشترین افرادیکه اسیب پذیرند کودکان و نوجوانان هستند.

1 پسندیده

من با این بخش از صحبت شما کاملا مخالفا هیچ کار بدی را نباید برای توجیه بقیه کار ها بیان کرد، مثل دزدی که برای دفاع میگوید بزرگان مملکت اختلاس میکنند و دزدی های بزرگ می کنند.

1 پسندیده

سلام :
خب بله ما تو جامعه مسائل فاجعه تری داریم .
که باید رو به بهبودی برود نه رکود
اولا کار بد ، بد است و کار خوب منوط به تشویق است .
و شما مخالف گفتن کار بد هستی . یعنی اگر فرزند شما کار بدی انجام داد تشویقش
میکنی . یا جریمه ؟
ولی ببخشید اگر قرار باشه کسیکه کار بدی انجام میده تشویق بشه و یک فردی هم که
کار خوبی انجام میده تشویق بشه . پس فرق بین خوب و بد چیه .
اگه کودک کار بدی انجام بده بهش تذکر ندیم و بجاش بخندیم . و کودکی که کار خوبی
انجام میده تشویقش کنیم . چه فرقی میان خوب و بد میشه .

1 پسندیده

اون تصور برام عجیبه مثل یه بازی قدیمی !

در نظر داشته باشیم
“گاهی یک سیگار، فقط یک سیگار است. فروید”

3 پسندیده

فروید چون خودش سیگاری بود اینو گفته :joy::ok_hand:

1 پسندیده