از تیپ و ظاهر افراد چه اطلاعاتی دستگیرتان می‌شود؟

تا حالا شده فقط با دیدن تیپ و ظاهر کسی راجع به خصوصیات اخلاقی و یا ویژگی‌های زندگیش قضاوت‌هایی کنید که بعد ببینین درست از آب دراومده؟

ظاهر افراد چه اطلاعاتی رو به درستی در اختیارمون قرار میده و در داده چه اطلاعاتی ضعیف هست؟

منظورم از ظاهر فرد، هم تیپ و طرز لباس پوشیدن ایشون و هم اندام و سبک ایستادن و حرکت کردن فرد.

فوتبالیست‌های خوش تیپ

دنباله‌ی موضوع‌های

از جزییات زبان بدن چی می دونید؟
وضعیت ظاهری افراد چقدر روی قضاوت شما اثر داره؟
شما برای شیک پوشی و خوش تیپ تر بودن چی کار می کنید؟
چجوری بفهمم یکی داره مخم رو میزنه یا صرفا رفتارش دوستانه‌س؟

6 پسندیده

شخصا در مواجه با هرفردی هیچ قضاوتی در خصوصش ندارم ذهنم مانند یک لوح سفید می‌ماند که تنها در صورت گفتگو رفته رفته پُر می‌شود در غیر این صورت بدون هیچ قضاوتی از کنار شخص عبور می‌کنم .

ما در رشته خودمان درسی داریم به نام مبانی رفتار سازمانی که در آن رفتار افراد یک سازمان را در بُعد فردی ، گروهی و جمعی بررسی می‌کنیم . ما در قسمت بررسی رفتار فردی یاد می‌گیریم (باید یاد بگیریم!) که از روی ظاهر فرد و ظواهر قضیه قضاوت نکنیم . زیرا هرگونه قضاوت اطلاعات اشتباهی است که خودمان تحویل خودمان می‌دهیم !

به همین دلیل اطلاعات خاصی از تیپ و ظاهر افراد به دست نمی‌‌آید و با ارتباط و گفتگو و تعامل می‌توان رفته رفته اطلاعاتی از شخصیت و رفتار طرف مقابل کسب کرد .

5 پسندیده

من هم به شدت موافقم که هرگز نمیشه از ظاهر کسی پی به باطنش برد. اما بدون شک جلوه هایی از درون انسان هست که به روی ظاهرش اثر میذاره.

مسلما وقتی با فردی مواجه میشیم، بخصوص بار اول، یک ذهنیت مثبت و یا منفی از اون شخص در ذهن ما شکل میگیره؛ مهم اینه که براساس اون ذهنیت ها رفتار نکنیم و یا تصمیمی نگیریم.

مثلا من وقتی با یه فرد با ظاهری آراسته و مرتب روبه رو میشم، این ذهنیت در من شکل میگیره که اون شخص فردی منظم و مرتبه. که خیلی وقت ها هم درست از آب درمیاد. یا بالعکس با ظاهری نامرتب که بعد متوجه میشم واقعا اون فرد شلخته و نامنظمه.

همینطور گاهی میشه به این پی برد که اون فرد در چه سطحی از لحاظ اقتصادی هستش. اینو نمیشه به قطعیت گفت که هرکس لباس های شیک و برند و گرون قیمت بپوشه پس اون فرد پولداره و یا بالعکس. خیلی از افراد پولدار به پوشیدن لباس های خیلی خاص و برند اهمیتی نمیدن و اعتقاد به ساده پوشی دارن و یا افرادی هستند که این موضوع براشون اهمیت داره و توی این زمینه زیاد خرج میکنند.

به نظرم از روی ظاهر واقعا نمیشه پی به اعتقادات و یا طرز فکر کسی برد. ولی خب میشه حداقل یه مختصر متوجه شد که در چه چهارچوبی حرکت میکنه و چه پایبندی ها و اصول هایی داره.

صادقانه بگم خیلی وقتا از روی ظاهر افراد قضاوت هایی کردم که با گذشت زمان پی به اشتباه بودن تک تکشون بردم. پس همون بهتر که خیلی درگیر ظواهر نشیم.

6 پسندیده

حرف دوستان رو کاملا قبول دارم که نمیشه از تیپ و ظاهر کسی رو قضاوت کرد. ولی گاهی مجبوریم به هر دلیلی در 30 ثانیه اول طرف مقابل رو روانشناسی کنیم واسه رسیدن به هدف خودمون، واسه همین یکی از مهمترین ابزار نوع پوشش و ظاهر مخاطب هستش.

• مثلا بستن دکمه بالای لباس سفید آقایون از دید من دو دلیل کلی داره:
    1. اعتقادات مذهبی
    2. شخصیت جدی

• خانم هایی که از روسری با رنگ شاد استفاده کردن، خیلی خیلی نفوذ پذیری راحتی دارن و میشه راحت باهاشون ارتباط گرفت.

• آقایونی که کفش اسپورت پوشیدن، معمولا راحت تر باهات صحبت می کنن و از گفتگو فرار نمی کنن.

• لباس چروک مخصوص کسایی هست که همه چیز رو راحت می بینن و اصلا قانع کردنشون سخت نیست.

• مذاکره با خانم با کفش پاشنه بلند و میخی به مراتب سخت تر از خانم با کفش پاشنه بلند مبلی هست.

کفش پاشنه بلند

و خیلی چیزهای دیگه که فکر کنم نوشتنشون اینجا متنم رو طولانی و خسته کننده میکنه

12 پسندیده

از پسندیدنا معلومه که برای ما خجسته بود هر وقت خسته نبودید ادامه بدید.

4 پسندیده

ممنون از لطف و توجه شما. بخوام بیشتر بگم اینه که:

• وقتی یه خانم میانسال رو با روسری ساتن میبینم، درست مثل دیدن آقای مسن با کراوات هستش؛ که باید بیشتر رعایت ادب رو توی مکالمه داشته باشم.

• وقتی یه آقا با لباس آستین کوتاه رنگی و گشاد توی جمع هست، دنبال چالش بیشتری می گرده و دوست داره بحث اون روز طولانی تر بقیه مواقع باشه.

• از اونجایی که خانم ها توی جامعه ما تا حدودی محدودیت استفاده از لباس های رنگی دارن، وقتی یه نفر از رنگ قرمز یا نارنجی به صورت افراطی استفاده کرده باشه، واسه شروع صحبت باهاش بهتره موضوعات بلند پروازانه رو امتحان کنم.

• آقایی که لباس استین بلند سفید پوشیده و دکمه پایین آستینش رو بسته، بهتره باهاش صمیمی نشم و فاصله رو رعایت کنم تا بتونه بهم اعتماد کنه.

• آقایی که واسه خودش لباس سبز و فیروزه ای و رنگ های شاد و جیغ می خره، بهترین راه نفوذ بهشون تعریف و تمجید و یه مقدار تملق هست از دید من.

• خانمی که بیش از حد به ناخن های کاشت شده خودش دقت میکنه و سعی میکنه در معرض دید بزارتشون، یه مقدار بهتره از سلیقش تعریف بشه تا زودتر بهت نزدیک شه.

• وقتی کرم پودر یا ضد آفتاب یه خانم روی صورتش ماسیده تا حد امکان بهتره ازش نخوام اون روز تصمیمات مهم بگیره چون یا بیش از حد تو افتاب بوده یا خیلی عجله کرده واسه بیرون اومدن که در هر دو صورت دلم میخواد راحتش بزارم.

البته این رو هم بگم هیچ کدوم از این هایی که گفتم رو در مورد نوجوان ها یا جوان ها نمی تونه خیلی صادق باشه
من به واسطه شغلم بیشتر افراد بالای 35 سال رو طبقه بندی کردم واسه خودم.

10 پسندیده

لطفا بلاگ پادپرس رو راه بیاندازید
مطلب و نوشته خروجی این جور بحث های باید بره تو بلاگ
البته با یک سوال جمع و جور تر

1 پسندیده

با سلام
مطالبتون برای من خیلی مفید و آموزنده بود امیدوارم بازم اطلاعاتتون رو در اختیارمون بزارید.
این چیزهایی که گفتید رو میخام چندبار بخونم تا کاملا یاد بگیرم.
ممنون.

2 پسندیده

این منم حداقل درباره من صدق میکنه کل جمله

برام سوال شد که تمام این ها تجربه هستش؟؟؟

1 پسندیده

ممنون از محبتتون
خوشحالم كه جالب بود واستون

1 پسندیده

اره همشون تجربيات شخصي هستش
به واسطه كارم هميشه مجبورم كه طرف مقابل رو توي چند ثانيه تا حدودي بشناسم
اينجوري ميشه كه يه مقدار به موفقيت نزديك ميشم
البته واقعا نميشه گفت كه بيشتر مواقع درست از آب در مياد ولي در كل كمك ميكنه

3 پسندیده

خب الان تکلیف من که همه اینا رو دارم چیه😁 ( هم آستین بلند هم آستین کوتاه هم شلوار لی هم کتان هم رنگهای شاد هم تیره ) در ضمن یه سری چیزا اگر فضای محیط آزادانه باشه رقم میخوره مخصوصا درباره دخترا. ولی اگه تو خونه مثلا فلان شخص بری اون جا دیگه خودشه بدون توجه به محیط

2 پسندیده

چقدر عالي
شما همه اين ها رو داريد
ولي روزهاي مختلف با توجه به روحيات مختلفتون لباس ميپوشيد
قراره منم توي همين روز خاص با شما مذاكره كنم
شما وقتي لباس چروك پوشيديذ يعني اون روز همه چيز رو ساده گرفتيد
وقتي لباس استين كوتاه گشاد پوشيديذ يعني امروز آمادگي چالش هاي بيشتري رو داريد و روحتون آزاد تره

5 پسندیده