چرا انسان‌ها تولید مثل می‌کنند؟

انسان یک موجود پیچیده است و احتمالا دلایل گوناگونی در ذهنش برای تولید مثل ذکر می‌کند. برای نمونه قدیمی‌ها می‌گفتند که فرزندان عصای دست پدر و مادر می‌شوند. امروزه دلایل زیادی برای بچه‌دار شدن وجود دارد. یکی از مهمترین دلایل شاید این باشد که افراد می‌خواهند ظهور آرزوهای دست نیافته‌شان را در فرزندانشان ببینند. دلیل‌اش هر چه که باشد، انسان‌ها با هر فرهنگ و مذهبی، با هر نگرش و طرز تفکری تولید مثل می‌کنند.

اما چه چیزی باعث می‌شود که کودکی را به این جهان اضافه کنیم؟
چرا غریزه تولید مثل تا این اندازه قوی است که به سختی می‌توان در مقابل‌اش ایستادگی کرد؟

پرسش‌های دیگر

1 Like

دوباره دلیل‌ش “ابزار” بودن انسان برای ژن‌هاش تا بتونن تولیدمثل کننده.
اما چرا این غریزه اینقدر قوی‌ه؟ ویژگی‌ها و رفتار‌های موجود زنده ریشه تو ژن‌هاش دارن. فرض کنیم موجود A ژنی داره که تمایل شدید به بچه‌دار شدن رو توش به وجود میاره (ژن a)، این موجود ۸ تا بچه میاره که ژن a رو دارن. هرکدوم اون‌ها ۸ تا بچه میارن و الخ…
موجود B ژن a رو نداره، پس زمان زنده بودنش رو صرف چیزای دیگه‌ای جز بچه‌دار شدن می‌کنه و خب با مرگش از ذخیره‌ی ژنی جمعیت حذف میشه. به مرور موجوداتی که ژن a رو دارن متکلم‌الوحده‌ی جمعیت میشن.
امیدوارم این جواب سوالای زیادی رو ایجاد کنه!: ی

2 Likes

اما به نظر می‌رسد که انسان‌ها دلایل پیچیده‌تری برای تولید مثل دارند:

  • تولید یک ابر انسان
    پدری را دیدم که از بدو تولد فرزندش شروع کرده به پرورش استعدادهای کودکش. مثلا در شش ماهگی که کودک همه چیز را خوراکی می‌بیند (حتی شست پای خودش را)، یک پیانو جلوی‌اش گذاشته تا خلاقیت کودک‌اش افزایش یابد. شما هم چنین چیزهایی دیده‌اید؟

  • فرار از تنهایی
    بارها شنیده‌ایم که فرزندان عصای پدر و مادر در دوران کهنسالی هستند. کیست که دلش بخواهد در تنهایی بمیرد؟

  • فریب معصومیت و زیبایی
    دروغ چرا؟ با دیدن یک کودک تپل مپل آب از لب و لوچه‌ام آویزان می‌شود.

چیزی که واضح است مقابله با این غریزه و نیاز کاری بسیار سخت و دشواری است. ما با وجود این که می‌دانیم کودکان گرسنه زیادی در جهان هستند و همینطور از سختی‌های این راه آگاه هستیم، باز هم اقدام به تولید مثل می‌کنیم. اینجاست که اراده انسان در مقابل غریزه شکست می‌خورد.

ذهن پیچیده ما دلایل واهی دیگری به جز غریزه در مقابل ما قرار می‌دهد. دلایلی که برای هر کدامشان راه حلی وجود دارد اگر بخواهیم. شاید زمانی به این فریب‌های ذهن پی ببریم که خودمان را با یک باکتری مقایسه کنیم. چرا نمی‌توانیم تولید مثل را متوقف کنیم؟ شاید به همان دلیلی که یک باکتری هم نمی‌تواند.

3 Likes

تولیدمثل انسان دلایل متفاوتی از جنس‌های مختلف می‌تونه باشه. تولیدمثل ژن‌ها دلیل غایی (Ultimate Cause) برای این پدیده هست.
از چه نظر میخاین به پاسخ این پرسش برسین؟

و بعدش؟ احتمالن تولید ابرانسان‌ترها، که اون‌ها هم بتونن انسان‌های بهتری تولید کنن. سوالی که اینجا پیش میاد اینه که به چه انسان‌هایی میگیم ابرانسان؟ انسان بهتر چه ویژگی‌هایی داره؟ ویژگی‌های ابرانسان‌ها در طول تاریخ بشر (حداقل از زمانی که مطمئنیم از زبان و تخیل استفاده کرده، یعنی از حدود هفتادهزار سال گذشته) چیا بوده و چه تغییراتی کرده؟

چرا دلمون نمی‌خاد تنها باشیم؟ آیا در تمام شرایط این حس با همه‌ی انسان‌هاست؟ “عصای دست پدر و مادر” اصطلاح خوبیه. زندگی گروهی شانس بقای انسان رو افزایش داده. بقای انسان بقای ژن‌هاش رو هم تامین می‌کنه. اینکه ما تمایل به زندگی گروهی داریم بخشی‌ش ذاتی (حاصل عملکرد ژن‌ها) و بخش دیگه‌ش نتیجه‌ی فرهنگ‌ه.

چرا کودک به نظرمون زیباست؟ اصلن به چه چیزهایی میگیم زیبا؟ حتا بچه‌های حیوونا به نظرمون زیباتر از والدین‌شون هستن. اصلن میشه اسم این حسی که به کودکان داریم رو زیبایی گذاشت؟

1 Like

غریزه تولید مثل در انسان قوی نیست. الان کشورهایی که رفاه زندگی‌ افراد درشون در سنین پیری به راحتی تامین هست، تولید مثل تا حد خوبی کاهش پیدا کرده.

اگه دیتای بهتری به ذهنتون میرسه که میتونه این حرف رو رد کنه، و نشون بده تولید مثل حتی در شرایط رفاه کامل حفظ میشه خوبه مطرح کنین؟

2 Likes

یک معیار بهتری هست به نام نرخ باروری که معیاری است از تعداد فرزندانی که یک زن در طول حیات‌اش به دنیا می‌آورد (البته تعریف اصلی دقیق‌تر از این است). در اتحادیه اروپا هر زن به طور میانگین ۱.۵ فرزند دارد (منبع). این عدد برای ایران ۱.۷ است.

بنابراین با وجود کاهش نرخ باروری در سال‌های اخیر، هنوز انسان‌ها در حال تولید مثل هستند. البته این لزوما منفی نیست و برای حفظ پایداری جامعه لازم است.

2 Likes

من كاملا موافقم
اينكه ما بازيچه ژن ها هستيم تا خودشون رو تكثير كنن حرف درستيه
يه سري غرايز هستن كه ما رو وادار به توليد مثل ميكنن مثلا نياز جنسي( كه براي براورده كردنش كه منجر به توليد مثل نشه هر روزه راه هاي جديدي پيشنهاد و استفاده ميشه)

يا حتي در سنين بين سي تا چهل علاقمندي به نوزادان كه در سنين ديگه كمتر مشاهده ميشه( به قول داداشم اگه ديدي يكي زياد بچه ها رو بغل ميكنه و دوست داره بدون كه وقت ازدواجش رسيده) كه اين قضيه هم احساس ميكنم در اثر ترشح هورمون خاصي باشه كه خودش نتيجه ژن خاصي مي باشد

و اينكه ما از نظر بيولوژيكي موجودات ضعيفي هستيم و درسته كه علم به كمك ما اومده ولي قديمي ها به بچه ها به عنوان ابزار كار و كمك نگاه ميكردن چون امرار معاش سخت بود ( چون همين مغز هوشمند ما باعث ميشه كه به نسبت موجودات با مغز غير فعال تر نياز به انرژي و منابع غذايي بيشتري باشيم كه به طور مثال براي كشاورزي و يا شكار نيازمند كمك باشيم)

1 Like

به نظرم اول باید ببینیم غریزه‌مون به رابطه‌ی جنسی واکنش میده یا بچه؟ غریزه برای اینکه مطمئن بشه کاری رو انجام میدیم اون عمل رو برامون “لذت‌بخش” کرده؛ مثل غذا خوردن.
ما از بچه‌هامون لذت می‌بریم، ولی اثر اولیه‌ی این لذت بچه‌ی بیشتر آوردن نبوده، نگهداری بهتر و توجه بیشتر به اون بچه بوده. (یا اشتباه می‌کنم؟ نظر شخصیه.)
به نظرم راهکار غریزه برای فرزندآوری لذت‌بخش کردن رابطه‌ی جنسی و احتمال بالای فرزندآوری بعد از رابطه به عنوان محصول جانبی (side effect) بوده. حالا علاقه‌ای هم به فرزند وجود آورده تا ازش نگهداری کنیم!: ی
آمار مرتبط با رابطه‌ی جنسی هم می‌تونه کمک کنه. مثلن چند درصد از افراد هر جامعه به پیشگیری دسترسی دارن؟ چند درصد استفاده می‌کنن؟ (مثلن شنیدم بعضی مسیحی‌های اروپا اعتقاد دارن پیشگیری از بارداری گناهه.) و چیزی که اندازه‌گیریش سخته انتظار جامعه از افراده. مثلن تو ایران انتظار بچه‌دار شدن از زوج‌ها بالاست! درسته با توجه به مسائل اقتصادی مثل قدیم جامعه انتظار نداره با فاصله کم از ازدواج بچه‌دار بشن، ولی انگار هدف غایی هر ازدواج یا رابطه‌ای اینه که “بلخره بعد چند سالی یدونه بچه رو بیارن”!: ))) یا حتا وقتی ازدواج می‌کنن که بخان بچه‌دار بشن :point_down::

باید دید فرهنگ ازدواج تو این کشورهایی که رشد جمعیت‌شون پایین اومده چطوریه.

2 Likes