چه طور می‌توانیم از جوانان امروز در آینده استفاده کنیم؟

اگر به هرم سنی جمعیت ایران نگاه کنیم، یک پیک سنی در ۳۰-۳۵ سالگی توجه‌مان را جلب می‌کند. نسلی که کم‌کم دارد به دوره میانسالی وارد می‌شود.

مشاهدات شخصی من که البته قابل تعمیم به کل جامعه نیست این است که کشور ما تا به حال نتوانسته است از این نسل استفاده کند. به همین خاطر خیلی از هم سن و سال‌های من در حال حاضر بیکار و افسرده هستند و هیچ آینده‌ای پیش روی خودشان نمی‌بینند. کسانی هم هستن که برای ادامه تحصیل و شاید زندگی از کشور خارج شده‌اند و موقتا توانسته‌اند باری از روی دوش جامعه بردارند. اما در نهایت روزی می‌رسد که خیلی از این افراد به کشور بازخواهند گشت.

بیایید فرض کنیم که ده سال دیگر آمار بیکاری کم‌تر از امروز است. نیروهای جوان و کارآمد محدود هستند و رقابتی بر سر نیروی کار متخصص وجود خواهد داشت. یکی از راهکارهای پیشنهادی افزایش جمعیت است که مشکلات بیشماری به همراه دارد. راه‌حل شما برای این مشکل چیست؟

پرسش

چه طور می‌توان نسل جوان امروز را از نظر ذهنی و جسمی برای آینده ذخیره کرد به طوری که در میانسالی همچنان کارآمد باشند؟

3 پسندیده

موضوع خوبیه. در درجه اول به نظرم باید تلاش بشه بابا بزرگ ها و مامان بزرگ ها دیگه نرن سرکار!!
در مرحله بعدی تلاش بشه از تجربه این عزیزان (که اکثرا مدرک دانشگاهی ندارن) استفاده بشه برای اموزش نیروی جوان.
در مرحله ی بعدی کار روبسپاریم کاردان جوان به طور مثال مسئول خدمات ماشین نویسی در یه دانشکده میشناسم که سیکل داره و هزاران مشکل پیش میاد موقع راه انداختن کار دانشجوها. حالا به جای ایشون میشه از جوان هایی که مهندس کامپیوترند و سالها درس خوندن ، میشه قبلی هارو بازنشسته کرد با تسهیلات خوب و از نیروی جوان استفاده کرد.
به نظرم در سیستم استخدام و بکارگیری نیروی کار دولتی باید تغییرات عمده حتی انقلابی صورت بگیره .

1 پسندیده