دوست داری در ساخت یه کلاس ریاضی خلاق شریک باشی؟

فهرست اطلاعات این موضوع

حامی طراحیِ کلاسِ درسِ خلاق هستم!

حمایت مورد نیاز

برای بازطراحی دکور کلاس درس کمپین ۹ میلیون تومان هدف گرفته شده است:

 • ۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان برای تهیه نیمکت‌
 • ۱،۵۰۰،۰۰۰ تومان برای رنگ‌آمیزی کلاس
 • ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان برای تعویض لامپ‌ها و پنکه
 • 5۰۰،۰۰۰ تومان برای تهیه پرده‌های کلاس
 • ۳۰۰،۰۰۰ تومان برای تهیه ماکت‌های پویا و بازی
 • ۳۰۰،۰۰۰ تومان برای تهیه وایت‌بورد
 • ۲۰۰،۰۰۰ تومان برای سطل زباله و گلدان
 • ۲۰۰،۰۰۰ تومان برای کف‌سابی

جزئیات هزینه‌ها و قدم‌های قابل اجرا، در نقشه‌ی ذهنی زیر قابل دسترس هست[1].

داستان معلم کلاس، لیلا @leila

سلام.

من یه معلمم، یه معلم فیزیک و ریاضی، بی‌قرار و ناراضی.

یادمه اولین مدرسه‌ای که رفتم، خودم دستمال برداشتم و آزمایشگاه رو گردگیری و مرتب کردم. آزمایشگاها اغلب خاکی و وسیله‌ها خراب و ناقص، من دنبال او-رینگ واندوگراف خراب و مولتی‌متر دیجیتال[2] و . . . تو خیابونا می‌گشتم، از مدرسه نمونه کناری آینه کروی فلزی که رو تخته سیاه قرار بگیره، می‌گرفتم و از مدیر مدرسه می‌خواستم برای مدرسه خودمون لیزر مدادی بگیریم و … .

هدفم این بود که به هر شکلی شده، این فیزیک لعنتی رو برای بچه‌ها آسون و دوست داشتنی کنم. اصلا مگه میشه فیزیک بدون آزمایشگاه؟ مگه داریم؟! :flushed:


با تمام تلاش‌ها، بعضی آزمایشا رو زمین موند. یه دست صدا نداره :raised_hand_with_fingers_splayed:. اغلب همکارا سراغ این کارا نمی‌رن و با همون کتاب و حل تمرین زیاد کار رو راه می‌اندازن؛ حق دارن. کار سختیه، اونم تنهایی!

تو سیستم آموزش و پرورش ما، در کل حمایت،‌ چه مادی و چه معنوی، خیلی کمه. گاهی آدما از کمترین همکاری هم دریغ می‌کنن، که: به من چه، بعضیا هم با توصیه‌های مشفقانه انرژی‌تو می‌گیرن، که: به تو چه!

همه اونایی که فیزیک و ریاضی درس دادن، می‌دونن بچه‌ها اکثرا تو مفاهیم پایه و محاسبات ریاضی، ضعیفن. یعنی اوضاع فیزیک و ریاضی اصلاً خوب نیست! :face_with_thermometer: چرا باید این دو درس جذاب و مفید، تبدیل به کابوسی برای بچه‌ها بشه؟

برای علاقمند کردن بچه‌ها به ریاضی؛ کمی سرمایه‌گذاری کردم و براشون ریاضیات لعنتی و جن اعداد خریدم، روز بازی فکری برگزار کردم، کلی کار گروهی داشتیم، جدول برنامه ریزی برای ثبت فعالیت‌ها و ارائه‌شون به صورت تکلیف درس آمار و جلسه نقد و بررسی طرح و … :

باهم رفتیم سایت کامپیوتر مدرسه نمودار کشیدن یادشون دادم؛ با چهار پنج تا کامپیوتر سالم و ۲۰ نفر بچه مشتاق، مدیریت اوضاع مثل آزمایشگاه بسیار سخت بود … .

شک ندارم که همه این کارها خوب بودن و لازم اما هنوز حال ریاضی بچه‌ها بده، خیلی بد، مثل اوضاع آموزش و آزمایشگاه فیزیک!

چرا یادگیری ریاضی برای بچه‌های ما اینقدر سخت و ترسناک شده؟ ریاضی که می‌تونه زمینه حل مسائل افراد و جامعه رو فراهم کنه!

دیگه چی کار می‌تونستم بکنم؟

ما یه کلاس ریاضی داریم:
رنگش شاداب نیست،
با این میز و نیمکتا کار گروهی سخته توش،
کمد و قفسه کافی نداریم و وسایل بچه‌ها مدام رو زمینه،
کولر خنک نمی‌کنه،
پرده‌ها بد رنگن،
نور مناسب نیست،
. . .

به ذهنم رسید برم سراغ بهبود فضای فیزیکی کلاس. ولی هزینه‌ها بالا بود و تنهایی نمیشد [3]. از دوستام کمک خواستم. این دوستام همکارام نیستن و دغدغه‌هاشون برای تغییر باعث شده کلیشه‌های مرسوم اجتماعی، حتی استاد دانشگاه بودن رو دور بزنن و مستقل و مصمم برای حل مسائل بسترسازی کنن.

مثلاً مسأله یک معلم معمولی در یک مدرسه معمولی، مسأله مهمی که انقدر تکرار شده، دیگه حتی دیده هم نمیشه، مسأله‌ای به ظاهر جزئی و بی اهمیت در مقایسه با مسائل کلان کشوری پر مسأله!

مسأله من این بود که چه طور فضای کلاسم رو برای یادگیری ریاضی بهینه کنم؟

همه دوستای پادپرسی‌ام جمع شدند و ایده دادند. چه ایده‌هایی!!! اونا گفتن ما کلاس نه که، آزمایشگاه و کارگاه ریاضی می‌خوایم، جایی که توش، بچه‌ها ریاضی رو زندگی کنن . . . .

حرکت و شور و امید ساختن و دریایی از ایده‌ها برای ساخت کارگاه ریاضی‌مون شکل گرفت.

حالا فقط مونده پیاده‌سازی این ایده‌ها در کلاس.

برای اجرای ایده‌ها به کمک نیاز داریم؛ می‌تونیم هزینه‌ی اجرا رو از بچه‌های کلاس بگیریم و یا جمع بزرگتری بشیم و هر کدوم مبلغ محدودی برای پیاده‌سازی این ایده‌ها پرداخت کنیم. کلاس ما می‌تونه به نمونه خوب از یک مکان مناسب برای یادگیری ریاضی باشه و مدلمون می‌تونه گسترش پیدا کنه و بعد ریاضی بشه محبوب دل‌ها :smiling_face_with_three_hearts::hearts:.

وقتی تعداد آدمها زیاد بشه، کمک‌های کوچیکشون، روی هم خیلی میشه!

دست در دست هم دهیم تامهر کارگاهمون رو راه بندازیم.

کافیه ۹۰۰ نفر هر کدوم ده هزار تومن بپردازیم تا بتونیم یه کلاس بهتر و جذاب‌تر به مدرسه‌هامون اضافه کنیم، به همین سادگی.

همین الان حمایت کن!

برای حمایت از ساخت دکور کلاس درس ریاضی خلاق، کافیه روی دکمه‌ی زیر کلیک کنی :point_down: :point_down:

حامی طراحیِ کلاسِ درسِ خلاق هستم!

:point_left: لطفا بعد از اینکه خودت حمایت کردی، داستان چالش جمعی کلاس درس رو برای دوستانت بگو و ایشون رو هم دعوت کن به حمایت از این چالش. کدوم داستان؟ داستان معلمی که تابستون وقتش رو گذاشت برای اینکه ببینه کلاس درس بچه ها رو چطور میتونه بهبود بده و برای بهتر پیش بردن این کار از خرد جمعی کمک گرفت … .

منتظرتیم :facepunch:

مبلغ حمایت شده تا الان

تا کنون ۱،۵۸۰،۰۰۰ تومان از کمپین حمایت شده است.

حامیان چالش تا کنون

على شاكرى
سهيل ملازاده
هاشم فاطمى
لاله ملازاده
مهرداد روشن
بينام
سپيده كشاورز
فرشته مرادى
زهرا هادى مودب
اعظم پيروى
يوسف عزيزى
عباس واحدى
مجتبى خراسانى
محمد اولين چهارسوقى
مريم آگاه منافى
نرگس گزمه
ماريا رحيمى
حسين حرمى
بينام
صديقه قنبرزاده
نجمه شيخى
پارسا اخبار
سینا رضاقلی‌زاده
سحر ملازاده
علی برادران مقدم
منصوره صائمی
سید محمد حسن علوی
لیلا الیاسی زاد
سارا منصوری
سیاوش کاووسی
حسین فضلی

:gift: هدیه‌ای از جنس کتاب برای حامیان

خوشحالیم که همراه همیشگی‌مون، استارتاپ سبکتو، به این حرکت جمعی پیوست :muscle:.

اپلیکیشن سبکتو، ارائه‌دهنده‌ی میکروکتاب‌های صوتی و نوشتاری هست و الان با مشارکت در این حرکت جمعی، یک هفته به تمام کتاب‌های این اپلیکیشن دسترسی رایگان خواهید داشت.


 1. عددهای قرمز در دایره با واحد صدهزار تومان نمایش‌دهنده هزینه‌ی هر قسمت هست. ↩︎

 2. که بشه باهاش ظرفیت خازنای دست‌ساز بچه‌ها رو اندازه گرفت ↩︎

 3. تازه فهمیدم که یک میز و نیمکت دو نفره معمولی دست کم ۲۵۰ هزار تومنه، و اینه که مدرسه ما میز و نیمکتاش این چندسال نو نشده! ↩︎

13 Likes

طراحی مدارس در دهه‌های هفتاد و هشتاد بسیار خسته‌کننده و خشک و بی‌روح بود. وقتی که به عکس این دانش‌آموزان نگاه می‌کنم، می‌بینم که هنوز هم این روند اشتباه ادامه دارد و احتمالا اگر دست به کار نشویم در آینده هم ادامه خواهد داشت.

من حامی طراحی خلاقانه کلاس‌های درسی هستم و از این ایده حمایت مالی کرده‌ام و بسیار مشتاق هستم که نتیجه مشارکت در یک طراحی خلاقانه را زودتر ببینم. با توجه به شناختی که از لیلا دارم، مطمئن هستم که این ایده به بهترین شکل (همراه با حس زیبایی شناسی) پیاده‌سازی خواهد شد. به سایر دوستان هم توصیه می‌کنم که در این عمل مثبت اجتماعی مشارکت کنند.

6 Likes

من خودم بیشترین تمرکزم در کلاس های درس به در و دیوار و نقاشی کردن روی میز بود تا حرفهای معلم :joy:
به نظر من برای جذاب شدن کلاس می تونید:

 • بیشتر رو دیزاین در و دیوار، و اگر امکانات مالی کافی باشه رو میزهای کلاس هم، کار کنید.

 • طرح مفاهیم مختلف ریاضی، از ساده ترین تا مشکلترین اونها ( فرمول، اشکال و …) بروی استیکر های قابل نصب روی دیوار و میزها.

 • یکنواخت نبودن رنگ امیزی در و دیوار ها و استفاده از رنگ آمیزی مالتی کالر، و رنگهای متصاد، فکر می کنم که بتونه موثر باشه.

 • تغییر این دیزاین تو زمانهای مختلف( از مرتبه ترم) هم می تونه روند تغییرپذیر بودن رو تو ذهن بچه ها تداعی کنه.

 • برای کاهش هزینهمی تونید طرح های مختلف از این مفاهیم رو در میزهای مختلف چسبانده و با تغییر جای میزها/ دانش اموزان این تغییر دیزاین رو به نوعی ایجاد کنید.

 • برای دیزاین دیوارها از رنگ اکریلیک و از خود دانش آموزان برای طراحی مفاهیم بر روی اونها استفاده کنید.

5 Likes

ده هزار تومن برای بهبود یه کلاس‌ درس و اجرای تجربه‌های اثربخش افراد در دکورِ این کلاس مبلغ زیادی نیست. من حمایت کردم،‌ از شما هم دعوت می‌کنم از این معلم پایه حمایت کنین :facepunch: :v:

9 Likes

خُب من یه سربازم و چندان پولی نداشتم که بخوام حمایت مالی بزرگی به عمل بیارم :smiley: واسه همین به یه حمایت کوچک بسنده کردم. و چون تنها پولی که داشتم حقوق سربازیم بود، به نظرم الان ناجا هم در این حمایت شریک شده. :grin:

 • آرمان و شعارم واسه این حمایت: “به نظرم بچه‌های نسلهای بعد از من، باید شرایط بهتری رو تجربه کنن و این وظیفه‌ی منِ نسل قبلیه که مشکلات رو بهبود بدم.”

 • دلیل واقعیم از حمایت: "چون از ابتدا شاهد زحمات و هیجان @leila برای انجام اینکار بودم، تشویق شدم که در اصل کار، که همون انجام چالش بود شریک باشم. بعدش که از لحاظ فکری شریک شدم، به نظرم اومد حیفه که این حرکتِ خیلی خیلی باحال به خاطر 50هزار تومن :laughing: پول چیزی ازش کسر بشه. این بود که گول خوردم :smile:

11 Likes

به امید کلاس‌های انگیزه‌بخش و نشاط آور و نه انگیزه‌کش و کسل‌کننده.

4 Likes

اول که صفحه رو دیدم اصلا فکر هم نمیکردم که منم توی این کار شریک بشم و داشتم برای خودم دلیل میاوردم که خودم رو راضی کنم.
ولی یادم اومد من همیشه دوست داشتم دبیر ریاضی بشم، دوست داشتم یه دبیر متفاوت باشم که یه تغییری توی روند آموزشی مرسوم ایجاد بکنه.
از اونجایی که احتمالا هیچ وقت به آرزوهای قدیمیم نمی رسم هیچ وقت نمیتونم کلاس درس خودم رو ارتقا بدم ، ولی این کلاس میتونست کلاس من باشه، اون بچه ها میتونستند شاگرد های من باشند، یه کلاس که نیاز به تغییر داره و شاگرد هایی که نیاز به انگیزه دارند و بهتر از همه اینکه من میتونم توی این راه بهشون کمک کنم.
من احتمالا فقط یکی، دو سال از شاگردهای کلاس بزرگ ترم به همین خاطر خیلی خوب میفهمم که حتی یه رنگ زدن کلاس درس چقدر میتونه تغییر ایجاد کنه و خیلی خوشحالم که تونستم سهمی هر چند کوچک در ایجاد این تغییر داشته باشم. :blush:

9 Likes

سلام یاسمینم اومدم باتوجه به رشته تحصیلیم، طراحی صنعتی، بتونم کمکی کنم جهت رشد خلاقیت کلاسی و فردی

8 Likes

میشه از خودتون تکثیر کنید به بقیه ایران بفرستید؟:wink:

راستی چرا دونیت و حامی جو رو برای جمع‌آوری کمک مالی امتحان نمیکنی؟؟؟

4 Likes

واقعا ده هزار تومن مبلغ زیادی نیست!
خیلی ها حمایت کردند، شما هم حمایت کنید…
به امید پیشرفت و رسیدن روزی که کلاس ریاضی و فیزیک شیرینتر از زنگ تفریح بشه :v::v::v:

تا اونجا که بتونم این صفحه رو به اشتراک میزارم و امیدوارم پادپرس یه بنر تلگرامی درست کنه که بتونیم تو گروه ها و کانال ها منتشر کنیم :slight_smile:

7 Likes

از نظر من چرا این حرکت قابل ستایشه؟ چون توش تغییر می بینم و این تغییر ، اساسی ترین چیزی که ما بهش نیاز داریم و فکر می کنم که جرقه ی کارای بزرگ از یه قدم کوچیک شروع میشه. امیدوارم که حد خواستنتون برای تغییر، هر روز بیشتر بشه.
به امید روزهای خوب

7 Likes

بنده هم تو این راستا کوچکترین کمک ممکن رو کردم چون دوست دارم خروجی فیزیکی و مادی پادپرس رو ببینم.

به اضافه اینکه: هر چند تو بحث های با کیفیت و شایسته دوستان شرکت نکردم به دلیل همیشگی تاخیر زمانی نسبت به موضوع، اما به نظرم حیف هست که اون بحث ها و زمان گذشتن ها کاربردی نشه و خوب هست الگوی عملی بشه برای سایر معلم ها.

6 Likes

میخوام کمی متفاوت حرف بزنم بخصوص در مورد نکته مالی. به نظرم پول در هر مقداری ارزش داره، چه ۱۰ هزار و چه ۱۰۰ هزار تومان. بخصوص اگر که در جامعه امروز با تلاطم و فشار اقتصادی برای به دست آوردن پول زحمت بکشیم، این ارزش بیشتر میشه.
ولی من پیش خودم فکر میکنم که دوس دارم نسل بعد از من، با دیدگاه متفاوت به زندگی، آموزش و جامعه، پول و ثروت رو با شادی و نشاط به دست بیارن. به خاطر تفاوتهاشون آزار نبینن بلکه تحسین بشن و یاد بگیرن که در کنار هم معنی متفاوتی از زندگی رو تجربه کنن.

حرفم اینه که، کمکم از روی بی‌اعتنایی به ارزش مادی نبوده بلکه از روی علاقه به برآورده شدن حسی بود که دوس داشتم خودم در زمانه‌ی خودم تجربه کنم.

2 Likes