منابعی برای یادگیری تفکر خلاق

دوستان تا الان هفت مقاله برای ارتقای مهارت در حوزه‌ی تفکر خلاق ترجمه کردم که از اینجا در در دسترس هست. اینجا فهرست ساده‌ای برای این مقالات تنظیم کردم که راحت‌تر بشه اون‌ها رو دنبال کرد:

کلیات

1. درک مفهوم کلی خلاقیت
    اگه بخوایم تفکر خلاق رو در خودمون پرورش بدیم، از کجا شروع کنیم؟

2. تست خلاقیت برای اندازه‌گیری خلاقیت
    شما چقدر خلاقید؟

3. کمک به تیمتون برای خلاق بودن
    چطور میتونین تفکر خلاق رو تو اعضای تیمتون پرورش بدین؟

ابزارهایی برای طوفان فکری موثرتر

1. تکنیک طوفان فکری
    طوفان فکری رو تا حالا تجربه کردی؟!

2. تکنیک ذهن‌نویسی به عنوان مکملی برای جلسات طوفان فکری
    چطور با ذهن‌نویسی جلسات ایده‌پردازی پر از ایده‌ داشته باشیم؟

3. تکنیک طوفان فکری برعکس؛ رهیافتی متفاوت برای جلسات طوفان فکری
    تا حالا برعکس به مسئله فکر کردی؟!

4. تکنیک انفجار ستاره‌ای؛ تولید ایده‌های بیشتر با کمک بارش پرسش
    انفجار ستاره‌ای: چطور با یک طوفان ذهنی از پرسش‌های ممکن به ایده‌های بهتری برسیم؟

5. روش چارِت، طوفان فکری برای چندین مسئله با چندین ذی‌نفع
    چطور چند مسئله رو با چند گروه، به طور همزمان حل کنیم؟

6. روش یادداشت‌برداری کوتاه کراوفورد، برای طوفان فکری در یک سازمان یا گروه بزرگ
    چطور از جمعی بزرگ، ایده و پیشنهاد بگیریم؟

7. طوفان ذهنی چرخشی، برای تشویق تیم به تولید ایده بدون توجه به دیگران
    چطور همه گروه رو به خلاقیت تشویق کنین؟

8. طوفان ذهنی نقشی، کاهش استرس افراد برای ایده‌پردازی
    اگر جای رئیست بودی، چه ایده‌ای به ذهنت میومد؟!

9. ابزارهای مناسب برای طوفان ذهنی آنلاین
    چطور یه طوفان ذهنی رو آنلاین برگزار کنیم؟

ابزارهایی برای طرح بهتر مسئله

1. هفت سوال برای تشخیص مسئله
    هفت سئوال اساسی که برای نوآوری می‌تونین از خودتون بپرسین، چی هستن؟

2. تفکر استعاره ای
    تفکر استعاره ای چیه و چه کاربردی داره؟

3. تکنیک وارونه سازی
    تکنیک وارونه‌سازی برای بهبود خدمات و محصولات چطور کار می‌کند؟

4. تکنیک اسکمپر
    تکنیک اسکمپر چیست و چه کاربردی دارد؟

5. تجزیه و تحلیل مورفولوژیک
    کاربرد تکنیک تجزیه و تحلیل مورفولوژیک در خلق ایده‌های نو

6. ماتریس چارچوب بندی مجدد
    استفاده از تکنیک ماتریس چارچوب‌بندی مجدد برای درک زوایای پنهان یک مشکل

این فهرست رو به مرور آپدیت می‌کنم. خوشحال میشم اگه پیشنهاد یا نظری درباره‌ی این مقالات دارین اینجا و یا در داخل مقالات مطرح کنین.

راستی مرجع همه‌ی این مقالات از وبسایت معتبر مایندتولز هست. تلاش می‌کنم به مرور با کمک تیم پادپُرس و شما چند نمونه‌ی موثق و امتحان شده از بعضی از این تکنیک‌ها در خود پادپُرس فراهم کنم که به شکل مطالعه‌ی موردی قابل دسترس همه باشه.

6 پسندیده

من نقد کوچیک دارم در مورد همه مقاله ها. چرا اینقدر روی فکر جمعی اصرار داری ؟ توی فکر جمعی نبوغی نیست (چون منبع نبوغ خوداگاهی نیست).
بزرگترین فکرها توسط شخص بنا شدند بعد که نتیجه دادند و اون شخص از بین رفت جمعی شد.

اگر انیشتن یا استیو جابز در مورد ایده هاشون طوفان فکری برگذار کرده بودند به هیچ جا نمیرسیدند.
شاید خروجی همه اینها یک ایده نسبتا خوب باشه ولی یک ایده انقلابی و خروجی نمیده

به نظرم کمی هم روی شخص تمرکز کنید و یا معایب یکسری روش هارو مثل طوفان فکری و هم بگید.

3 پسندیده

این نقد اینجا تو پادپُرس؟! :face_with_monocle:

ما از پدرام دعوت کردیم که محتوایی در زمینه تفکر خلاق مناسب برای حرکت‌های جمعی تولید کنه. چون به نظرمون پادپرس یه اتفاق جمعیه. اتفاقی که توش مدل ذهنی‌های مختلف، مشاهده‌گر، پرسش‌گر، ایده‌پرداز، حقیقت‌جو، و منتقد؛‌ هر کدوم با بک‌گراندها و تخصص‌های مختلف کنار هم قرار می‌گیرن و قراره به مسئله‌های مهم‌تر بپردازن.

2 پسندیده

یک هدف داشتم که الان به هدفم رسیدم ، شخص اصلی و کشوندم پشت میز حالا می تونم حرفم و بزنم.

من حرفی ندارم ، خیلی خوبه ، فقط میگم یکم هوای اونایی هم که دوست دارند تو تنهایی ایده پردازی و خلاقیت داشته باشند هم داشته باشید ، البته درک می کنم این مسیر فکر جمعی باید تو ایران کار بشه و فرهنگسازی بشه ، اصلا الان که دارم فکر می کنم می بینم کار شما دقیقا برای ایران لازمه و من شرایط محیطی رو در نظر نگرفته بودم وقتی این حرف و زدم.
دقیقا باید روی فکر جمعی اصرار داشت ، حالا می فهمم ، اینجا ایرانه

2 پسندیده

این موضوع برای کمی ایده‌پردازی و تست بعضی از این ابزارها چطوره: الهام از سیستم انتقال پیام در سلولهای عصبی برای بهبود زندگی، چطوری؟

1 پسندیده

پیشنهادت چیه؟ منظور اینه که به تنهایی ایده‌پردازی کنی و هیچ برهمکنشی با جمع نداشته باشی؟ کمی بیشتر توضیح میدی؟ (با خیال راحت ذهنیت خودت رو بگو. اگر حدسم درست باشه، احتمالا اون ذهنیتی که داری در همین اتفاق جمعی جای خوبی داره :wink:)

2 پسندیده

به نظر من این احتمال وجود داره که هر چی تعداد افراد بیشتری روی یک ایده کار کنند اون ایده کیفیت خودش و از دست بده.
فرض کن شخص خلاقی داشته باشیم که ایده خوبی داشته باشه ولی اگر ایده اش و توی یک جمع مطرح کنه ، این ایده با نظرات مختلفی روبه رو بشه و کیفیت خودش و از دست بده.
یا شخصی ایده ای بده با تمام پیچیدگی هاش ، که برای جمع غیر قابل درک باشه و این ایده تنها در عمل خاص بودن خودش و بتونه نشون بده.

آدم ناخواسته افکارش و در کنار دیگران سانسور میکنه حتی در کنار عزیزترین افراد ، بعد این اتفاق امکان داره توی جلسه طوفان فکری اتفاق بیافته ، حالا بگذریم بعضی ها با حرف زدن نمی تونند خوب منظورشون و منتقل کنند و زیاد اهل حرف زدن نیستند.

من خلاصه چیزی که میگم اینه : بعضی ها بهتره تنهایی دست به ابتکار و خلاقیت بزنند تا نتیجه بهتری بگیرند ،تعداد این افراد کم هست ولی هستند

1 پسندیده

من نوشته‌های پدرام رو خوندم فکر کنم بتونی به قسمت ۵ نگاه کنی و ببینی به عنوان یک فرد با این خصوصیت اخلاقی، این روش مناسبه یا نه؟

چطور با ذهن‌نویسی جلسات ایده‌پردازی پر از ایده‌ داشته باشیم؟

نقدهایی که به طوفان فکری وارد میکنی بسیار بجاست و به نظر تلاش شده به جای دور انداختن روش، این نقصها برطرف بشه.

1 پسندیده

آره این روش خیلی خیلی بهتره از طوفان فکری هست.

1 پسندیده

با صحبتتون از این نظر موافقم که نبوغ اول از سطح فردی شروع میشه. و اتفاقا این تاکتیک‌ها میتونه کمک کنه تا وقتی افراد در جمع قرار می‌گیرن، نبوغشون تحت تاثیر دیگران سرکوب و یا مخفی نشه؛ و برعکس شکوفاتر شه!

شما حتی به شکل فردی هم می‌تونین از این ابزارها کمک بگیرین: مثلا انفجار ستاره‌ای و طوفان فکری پرسش رو برای مسئله‌ی خودتون پیاده کنین و یا برای یافتن راهکارهای جدید به عکس مسئله فکر کنین.

ولی در نهایت، مثال‌هایی که آوردین افراد خیلی خاصی رو شامل میشه؛ مگه چند تا استیو جابز تو دنیا داشتیم؟ آیا هر شرکت یا سازمان خلاقی حتما یه کسی مثل استیو جابز داره و یا تونسته با کمک بعضی ابزارها از خلاقیت جمعی سازمان بهره ببره؟

2 پسندیده

تازه متوجه این قضیه شدم

کاملا درسته

1 پسندیده